Románem o Číně oslovila i Rakušany. Denemarková dostala knižní cenuRománem o Číně oslovila i Rakušany. Denemarková dostala knižní cenu

Ocenění je vyhlašováno od 70. let minulého století, poslední dobou jen jednou za dva roky. K dosavadním laureátům patří Peter Handke, Elfriede Jelineková, Clemens J. Setz či naposledy Günter Eichberger.

Cenu uděluje spolková vláda na základě doporučení odborné poroty. Vítěz získává 10 tisíc eur, v přepočtu zhruba 247 tisíc korun, informoval rakouský rozhlas ORF.

„Denemarková píše s velkou citlivostí a otevřeností, aniž by pozornost soustředila na sebe. Jako angažovaná spisovatelka s velkým přesahem využívá osobní zkušenosti, zážitky ze zahraničních cest a postoje k tomu, aby upozornila na různorodé cizí světy, vykreslila společensky zásadní témata a přinášela komplexní intelektuální a umělecké svědectví,“ zdůvodnila porota.

Ta připomněla, že Denemarková byla v letech 2017 až 2018 rezidenční spisovatelkou Štýrského Hradce i zdejší kulturní iniciativy Kulturvermittlung Steiermark.

Román Hodiny z olova před třemi roky vydalo brněnské nakladatelství Host, v němčině ho publikovalo Hoffmann & Campe v překladu Evy Profousové. Rozsáhlá próza již obdržela Magnesii Literu pro knihu roku.

„Sice poukazuje na brutální poměry v Číně, hlavně ale upozorňuje, jak se k tamnímu režimu lísají Evropané a zejména Češi. Diplomaté, programátoři, velvyslanci, mimoňové,“ napsal pro Aktuálně.cz kritik Jonáš Zbořil. Podle něj je kniha ambiciózně rozkročená mezi románem a esejí a vrací se do dob normalizace, k holokaustu, za Boženou Němcovou i do starověké Číny.