Depardieu ještě na začátku února, kdy napětí mezi Ruskem a Ukrajinou stoupalo, ruského prezidenta podporoval. „Nechte Vladimira být,“ citoval herce americký deník The New York Times. Po několika dnech od začátku invaze ale otočil a tvrdě ji odsoudil.
Francouzské agentuře AFP 1. března telefonicky sdělil, že „Rusko a Ukrajina byly vždy bratrskými zeměmi“. „Jsem proti této bratrovražedné válce. Říkám: Zastavte válčení a vyjednávejte,“ apeloval herec.
Depardieu je známý svým obdivem vůči autoritářským režimům. Jeho blízkým přítelem je vedle Putina i běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Herec získal v roce 2013 ruské občanství, aby mimo jiné unikl vysokým daním ve své vlasti. Tehdy v dopisu pro ruskou státní televizi uvedl: „Velice miluji vašeho prezidenta Vladimira Putina. A tato láska je vzájemná.“
Ukrajinská vláda ho naopak v roce 2015 zařadila na černou listinu ruských umělců, které považuje za „hrozbu pro národní bezpečnost“. Své rozhodnutí odůvodnila také tím, že Depardieu zpochybňuje nezávislost Ukrajiny a považuje ji za součást Ruské federace.
Ještě před několika týdny Putina podporoval i další z jeho blízkých umělců ze Západu – americký režisér a scenárista Oliver Stone. V únoru pro americkou rozhlasovou stanici KCRW uvedl, že neexistují „žádné důkazy“ k tomu, že by Rusko chtělo na Ukrajinu zaútočit. Spojené státy a NATO jen obvinil z toho, že se již několik let k tomu snaží Ruskou federaci vyprovokovat.
Na začátku března ale na svých sociálních sítích uvedl, že ruská invaze na Ukrajinu byla „chybou“. „I přesto, že mají Spojené státy na svém kontě mnoho útočných válek, to ale neospravedlňuje Putinovu agresi na Ukrajině. Tucet jejich chyb neznamená, že můžete chybovat i vy,“ uvedl režisér a vyjmenoval přes desítku pochybení, kterých se dle jeho názoru ruské vedení při válce dopustilo.
Ve svém prohlášení ale Stone stále útočil na Západ a obviňoval ho z toho, že Rusko k útoku podnítil. „Ti idioti, kteří od konce studené války v roce 1991 stále pokračovali v provokaci Ruska, se dopustili opravdového zločinu proti lidstvu a budoucnosti,“ uvedl herec.
Stone je dlouhodobě známý svým odporem vůči americkému establishmentu. V roce 2017 natočil s ruským prezidentem téměř čtyřhodinový dokumentární snímek Svět podle Putina, v němž neskrýval své sympatie k ruskému vládci.
„Mnohé z toho, co bylo řečeno během našeho interview, je pro Západ neznámé, padla tam spousta zajímavých detailů. Putin velmi opatrně volí slova. Málokdy se mi stává, že by se člověk, který mi dá dvacetihodinový rozhovor, ani jednou nezmýlil,“ citovala režiséra před pěti lety ruská státní agentura RIA Novosti.
Steven Seagal, další ze světově známých umělců podporujících Putina, zaujal k válce na Ukrajině vlažný postoj a obvinil Západ z jejího vyprovokování. Pro americkou stanici Fox News uvedl, že se na oba národy dívá jako „na jednu rodinu“.
„Skutečně věřím, že jde o vnější entitu, která utrácí obrovské sumy peněz na propagandu, aby mezi nimi vyprovokovala rozpory,“ uvedl herec. „Modlím se, aby obě země dospěly k pozitivnímu, mírovému řešení, kde spolu budeme moci žít a prosperovat v míru,“ dodal.
Akční hvězda 90. let v roce 2014 veřejně podpořila ruskou anexi Krymu. Na poloostrově tehdy Seagal koncertoval pod vlajkami Doněcké lidové republiky v tričku s ruským prezidentem. „Putin je můj přítel a rád bych ho považoval za bratra,“ uvedl před osmi lety Seagal pro agenturu RIA Novosti.
O dva roky později mu Putin udělil ruské občanství. Jak tehdy řekl, přál si ho získat především proto, aby mohl „několik měsíců v roce trávit se svými přáteli v Rusku, s lidmi, kteří jej zde mají rádi“.