Kudy vede cesta k dokonalosti
U nás nejčastěji narazíte na druhy rýže Arborio a Carnarolli, které se liší původem a množstvím škrobu. Arborio má kratší, kulatější zrnka a doma je v italských oblastech Lombardie, Piemont a Emilia-Romagna, kde mají rádi hustá, krémová risotta. Doporučujeme ji na risotto milanese. Při vaření ji musíte často míchat a nejlépe moc nespouštět z očí, snadno se totiž rozvaří. Carnarolli má podlouhlejší tvar, a i když je také škrobovitá, zůstává al dente. Je favoritem těch, kdo mají rádi risotto krémové, ale ne kašovité.
U cibule je to téměř jedno. Můžete použít, jakoukoliv doma najdete, vhodně vybraný druh ale výslednou chuť risotta podtrhne. Obecně platí, že k jemnějším surovinám se hodí jemnější cibule. Pokud budete připravovat risotto s krevetami, rybami, baby chřestem, nebo dokonce lanýžem, sáhněte po šalotce. Zeleninovým risottům sluší červená cibule (pokud ladí barevně), rustikálnější chutě – houby či kuře – doplňte klasickou žlutou.
Vývar vždy slaďte s dominantní surovinou – tedy zeleninový se zeleninovým risottem, kuřecí ke kuřeti, rybí k rybám a mořským plodům. Samozřejmě se dají i kombinovat, zeleninový bude ale ke kuřeti příliš jemný, rybí dodá jiným druhům nežádoucí charakteristické aroma. K výrazným doplňkům můžete použit i vývar hovězí, dávejte ale pozor, ať příliš nepřebije jemné tóny jídla.
Správné víno
Správně použité víno není v jídle vůbec cítit, jen ho tak nějak dělá lepším. Do risotta se nejčastěji používá suché bílé, ale i červené má své místo. My ho použili k červené řepě, lahodné bude k rybám a mořským plodům a všude tam, kde preferujete výraznější chuť (a nevadí vám, že víno obarví rýži). Do sladkých jídel můžete použít vína sladká nebo portské. Co se kvality týče, špatné víno výsledek jen pokazí. Kupte nějaké dobré, které budete podávat k jídlu, a při přípravě trochu odlijte, beztak ho stačí jen hlt. Pokud víno nepijete, raději ho vynechte, než abyste použili špatné.
K vaření použijte stejné víno, které budete podávat spolu s pokrmem. Ve většině případů se do rizota používá bílé víno, ale v některých regionech Itálie se používá i víno červené. Například risotto al barolo, specialita Piemontu, se připravuje z vína červeného.
http://www.vinarnik.cz/hb-magazin/risotto.phtml
https://www.olivum.cz/recepty/italske-risotto/
Risotto můžete ozdobit jakýmkoliv sýrem, který se hodí k dominantní surovině, trochu parmazánu mu ale sluší vždycky. Spolu s máslem se postará o fantasticky krémovou konzistenci. Pokud byste měli přece jen pocit, že se s hlavním sýrem nesnese (třeba s hodně vyzrálým plísňovým), vynechte ho a na zjemnění použijte jen máslo. U bylinek žádná pravidla neexistují. Přidávejte je podle svých možností a chutí. Pokud se vám zdá, že nějaká zeleň výsledek patřičně zvýrazní, nebo naopak dodá kontrast, jděte do ní. Byliny můžete i kombinovat.
Platí ale, že méně bývá více.
ZDROJ: DN.cz
Vánoce jsou za dveřmi. Určitě již finišujete s úklidem, nákupem potravin, někdo možná shání poslední dárky nebo dodělává cukroví. Předvánoční přípravy nám všem dávají pěkně zabrat! V dobách našich předků ale předvánoční a vánoční období nebývalo plné stresu a povinností. Co se vlastně tehdy na štědrovečerní večeři podávalo a jak se některá starodávná jídla jmenují? A jakým jídlem se přivolávaly peníze, úroda nebo bohatství? Zkuste si náš kvíz!
Na Vánoce se většinou peče vánočka, proč ale nezkusit připravit slavnostní bábovku? Když ji vánočně nazdobíte, udělá na svátečně prostřeném stole velkou parádu. A můžete ji dokonce využít jako chutný dárek pro návštěvy nebo přátele.
Při přípravě štědrovečerní večeře se strávníci dělí zpravidla na dva tábory. Někdo dává přednost rybě, někdo preferuje kuřecí řízek. Bramborový salát ale nesmí na žádné slavnostní tabuli chybět. Podívejte se s námi na to, jak připravit ten nejbáječnější bramborový salát, s nímž zazáříte!
Vánočka je víc než jen pečivo. Je symbolem rodinných vánočních tradic a může do domu přinést štěstí a blahobyt. Doma u Terezy Rak, známé ze sociálních sítí jako Srdce z jeřabin, se vánočka peče podle rodinného receptu Tereziny maminky. Je velmi vydatná, krásně nadýchaná a říkají jí ňamkavá. Třeba bude chutnat i vám.
Co by to bylo za Vánoce bez vánočního stromečku? Je to symbol, bez kterého by nejkrásnější svátky roku nebyly to pravé. Nemusíte se ale zdaleka spokojit s jedním velkým stromečkem, pod který vám Ježíšek nadělí dárky. Vyrobte si jich víc a takových, na kterých si pochutnáte!
Víte, která národní kuchyně je nejbližší té naší? Jistě jste si správně tipli – rakouská. Je to dáno dlouholetou společnou historií a vzájemným vlivem nejen v oblasti kulinářské. Jak naši rakouští sousedé slaví Vánoce a jaká tradiční jídla se u nich o svátcích servírují, nám prozradila Lisa Körber, manažerka vyhlášeného vídeňského gastronomického podniku Plachutta. A získali jsme od ní i recept na originální vídeňský bramborový salát.
Nestíháte připravit dostatek druhů nebo jen hledáte inspiraci na další nepečené cukroví, které se dá připravit i těsně před vánočními svátky? Zkuste vosí hnízda a ananasové válečky podle herečky Dany Morávkové.
Když se v Mexiku řekne slovo „rompope“, je to znamení, že jsou svátky za dveřmi. A kdy jindy si tenhle speciální slavnostní nápoj provoněný kořením a rumem vychutnat nežli na Vánoce? Zkuste si ho připravit i vy. Zaručeně se stane hitem i u vás doma!
Pro spoustu časově vytížených žen představuje pečení vánočního cukroví zbytečný stres. Patříte-li mezi ně právě vy, zaměřte se letos na nepečené druhy, které jsou hotové za chvilku a uspokojí chutě celé rodiny. Jejich přípravu můžete klidně odložit až na poslední adventní víkend.
Vánočka je spolu s cukrovím sladkým symbolem Vánoc. Nadýchaná, krásně vláčná a voňavá. Přesně takovou si můžete upéct i vy podle receptu Josefa Maršálka, v jehož rodině vždy bývala za odměnu. Oblíbený cukrář prozradil recept v rozhlasovém pořadu Pochoutkový rok a přidal i cenné rady, které se vám při přípravě těsta, pletení vánočky i jejím pečení budou jistě hodit.