Finanční správa ČR upozorňuje, že v souvislosti s touto změnou projdou aktualizací dva důležité formuláře. A to kontrolní hlášení k DPH a daňové přiznání k DPH.
Tyto úpravy budou předmětem aktualizace vyhlášky 457/2020 Sb., o formulářových podáních pro daň z přidané hodnoty, která bude zveřejněna ve Sbírce zákonů po přijetí novely zákona o DPH. Vzhledem k dotazům veřejnosti upozorňujeme předem na následující úpravy,
uvádí v tiskové zprávě finanční správa.
Konsolidační balíček přináší změny, které se týkají mimo jiné sazeb DPH. Respektive, dojde ke zrušení snížené 15 % a 10% sazby. Od 1. ledna 2024 by měla být účinná pouze jedna snížená sazba DPH, a to 12 %.
Podle aktuálních podkladů ministerstva financí jsme připravili podrobný a kompletní přehled chystaných změn v DPH.
U formuláře daňového přiznání k DPH se upraví popisy u vybraných položek formuláře a spolu s tím i příslušné pokyny k jeho vyplnění. Samotné položky formuláře daňového přiznání k DPH zůstanou beze změny.
Nové verze struktury XML elektronického formuláře kontrolního hlášení k DPH a daňového přiznání k DPH pro rok 2024 budou k dispozici na portálu MOJE daně a na technické podpoře aplikací daňového portálu, a to v závislosti na procesu schválení a účinnosti novely zákona o DPH v rámci konsolidačního balíčku,
uzavírá úřad.
Firmám se od roku 2024 zvýší daň z příjmů právnických osob, a to ze stávajících 19 na 21 %. Změny se dotknou i tzv. nerealizovaných kurzových rozdílů, které dnes firmy musí dodaňovat. Pokud má firma například pohledávku v eurech, pak při posílení eura vzniká kurzový zisk, který se dnes zdaňuje, nově bude tento nerealizovaný příjem daňově neúčinný.
Ve formuláři kontrolního hlášení zůstanou i nadále pole pro 3 sazby DPH (základní a snížené), a to jak z důvodu možného uplatnění nároku na odpočet daně v zákonné tříleté lhůtě, vykazování oprav základu daně a výše daně, tak i například z důvodu možného podání kontrolního hlášení a následného kontrolního hlášení za období před novelou zákona o DPH účinnou od roku 2024.
OSVČ čeká zvýšení sociálního pojištění. Konkrétně se v letech 2024–2026 zvýší minimální vyměřovací základ pojistného na sociální pojištění OSVČ z 25 % na 40 % průměrné mzdy, tj. o 5procentních bodů ročně. Pro rok 2024 to znamená zvýšení minimální zálohy 2944 Kč na 3852 Kč.
Minimální i zaručená mzda chrání zaměstnance před nepřiměřeně nízkým ohodnocením.
Minimální mzda stanovuje nejnižší možné ohodnocení bez ohledu na druh vykonávané práce, kvalifikaci apod., které je zaměstnavatel povinen vám poskytnout. Pod tuto hranici byste se nikdy neměli dostat, pracujete-li na plný úvazek. Základní právní úpravu stanovuje zákoník práce (ZP) v § 111. Výši a podmínky poskytování minimální mzdy pak stanovuje nařízení vlády č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě a o nejnižších úrovních zaručené mzdy (…), ve znění pozdějších předpisů.
Zaručená mzda nemůže být nižší než ta minimální, vyšší ale ano. Zaručená mzda určuje nejnižší možné ohodnocení za práci s ohledem na její složitost, odpovědnost a namáhavost při práci na plný úvazek s pracovní dobou 40 hodin týdně. Základ upravuje ZP v § 112, zbytek pak zmíněné nařízení.