Postup přípravy
-
Koleno a nožičky opláchněte studenou vodou a osušte. Případné štětiny opalte flambovací pistolí nebo oholte. Osolte ze všech stran a uložte alespoň na 2 dny do lednice.
-
Nasolené koleno a nožičky vytáhněte z lednice, osušte a nechte 2 hodiny v pokojové teplotě. Troubu rozehřejte na 220 °C. Obě části prasete pomašlujte olejem a pečte 25 minut z každé strany dozlatova.
-
Přesuňte je do hrnce, který není zbytečně velký, zalijte je studenou vodou a zahřívejte k varu. Průběžně sbírejte pěnu.
-
Polovinu listové petržele a libečku svažte provázkem s bobkovým listem, nebo vše zabalte do pár listů pórku. Spolu s pepřem a novým kořením dejte do kastrolu k vepřovému a na nízkém stupni pozvolna vařte, až maso začne odpadávat od kosti. Trvá to asi 4 hodiny. Vývar nemíchejte ani nesolte, byl by zakalený.
-
Měkké koleno vyndejte z hrnce a oberte maso. Uložte ho do lednice a kosti vraťte do vývaru. Ten uložte do druhého dne do chladu.
-
Cibuli opláchněte, ale neloupejte. Překrojte ji napůl a opečte na 1 lžičce oleje na řezné straně dohněda. Mrkev a petržel omyjte, nakrájejte na kostičky a orestujte na oleji dozlatohněda. Česnek oloupejte. Zeleninu a česnek přidejte do vývaru a na mírném stupni ho nechte jemně probublávat další hodinu.
-
Nožičky a kosti vyjměte a vyhoďte. Vývar sceďte do jiného hrnce, zchlaďte ho ve dřezu se studenou vodou a uložte do lednice.
-
Červenou cibuli oloupejte, menší překrojte podélně napůl, větší nakrájejte na silnější plátky. Ředkvičky rozkrojte na poloviny nebo čtvrtiny. Kedlubnu a mrkev oloupejte a nastrouhejte na mandolíně na tenké plátky. Vše vsypte do mísy.
-
V hrnci promíchejte vodu s octem, cukrem a kořením. Povařte 3 minuty od bodu varu a vroucí nálev přeceďte na zeleninu v míse. Nechte zchladnout a pak uložte do lednice.
-
Druhý den opatrně seberte z povrchu vývaru tuk. Vývar zahřejte, přeceďte přes plátýnko a pomalu svařte na 750 ml. Ocet svařte na polovinu, tj. na 1–2 lžíce. Vmíchejte ho do svařeného vývaru a podle chuti přidejte koření. Vývar má být přechucený, protože se podává zastudena.
-
Maso natrhejte na kousky, které utvoří elegantní mozaiku. Do pekáčku nebo jiné formy vlijte tenkou vrstvu vývaru. Nechte ho ztuhnout v lednici. Poklaďte masem, zbylou listovou petrželkou, libečkem a majoránkou a zalijte vývarem. Nechte přes noc ztuhnout v lednici.
-
Před podáváním formu vložte na několik vteřin do horké vody, ale ne aby natekla na sulc. Povolí a sulc snadno vyklopíte. Pak ho nakrájejte na plátky a podávejte s nakládanou zeleninou a kyselou okurkou.
PRIMA TIP: Balení bylinek do listů pórku nebo do svazečku je populární způsob kořenění polévek a vývaru. Tzv. bouquet garni se vaří rovnou v pokrmu a dodá mu silnou bylinkovou chuť. Svazuje se proto, aby se jednotlivé bylinky daly před servírováním jednoduše vytáhnout. Nejčastěji se kombinuje listová petržel, bobkový list a tymián a k tomu se přidává dle lokality a pokrmu estragon, libeček, kerblík, rozmarýn…
Vyzkoušejte tradiční sulc podle videoreceptu s Karolínou Kamberskou
Kompletní recept najdete ZDE: Tradiční sulc