Domů HLAVNÍ VĚCI Poslední tři roky mého života. Písničkářka Balonová vydává debutové albumPoslední tři roky...

Poslední tři roky mého života. Písničkářka Balonová vydává debutové albumPoslední tři roky mého života. Písničkářka Balonová vydává debutové album

4

„Myslím, že na mé desce jsou velmi osobní písničky, které nejsou pouze o mně, ale o lidech z mého okolí. Spousta posluchačů se v nich může najít. Křest chystám na přelom dubna a května a na léto množství koncertů,“ říká.

Balonová na sebe upozornila jako osmnáctiletá v roce 2018, když hostovala na turné skupiny Jelen. Sama pouze s kytarou a looperem se postavila i před vyprodaný sál pražského Fora Karlín. Looper je zařízení, které dokáže jednotlivé živě zahrané nebo zazpívané party navrstvit na sebe. V Česku ho používá třeba Ondřej Ruml, ve světě Ed Sheeran.

Od té doby Balonová absolvovala dvě stovky vystoupení po celé republice. Na koncerty si ji pozvaly například kapely Mirai a Divokej Bill, oslovil ji také David Koller nebo naposledy písničkář Pokáč, s nímž absolvovala celé podzimní turné.

„Mám jako předskokan krásné zážitky z koncertů, kterých byla spousta a jsou pro mě velkou inspirací. I když je to těžká řehole. Člověk musí přesvědčit posluchače, kteří přišli na někoho jiného, aby ho poslouchali,“ říká. „Často se mi stalo, že jsem začala hrát a měla pocit, že to nedám. Ale překousla jsem to a ke konci mi zatleskali. To je nádherné vítězství,“ zmiňuje.

V roce 2019 vydala Balonová čtyřpísňové EP nazvané Zhasni den, poté několik singlů a nyní tedy první album. „Během příprav vznikaly stále nové a nové písničky, nakonec výsledek opravdu mapuje poslední tři roky mého života. Zařadila jsem pouze jednu starší skladbu, jmenuje se Období slz a napsala jsem ji ve svých 15 letech. Nejspíš z nostalgie jsem ji na albu chtěla mít,“ vysvětluje.

Na nahrávce se podíleli čtyři producenti – vedle zkušeného Martina Ledviny to byli mladší kolegové Johny Rainbow a ODD, kteří výsledek přiblížili současnému popu. Překvapením se pak stalo spojení s Kanaďanem Milanem Andrém, který je podepsán pod skladbami Kopretiny a Sebastián.

„Práce se čtyřmi producenty pro mě byla neuvěřitelná škola. Viděla jsem různé přístupy a podle toho si sama vybrala, co mi nejvíce vyhovuje. Každý ze zúčastněných přispěl svým dílem. Basovou kytaru, všechny vokály a kytary jsem nahrála sama,“ upřesňuje Balonová.

Studentka pedagogiky na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem se věnuje oboru hudební výchova. „Rozhodla jsem se, že chci učit hudbu, která je mojí vášní,“ dodává.