Domů HLAVNÍ VĚCI Skryté poklady architektury: Stavby židovských architektů v Holešovicích-BubnechSkryté poklady architektury: Stavby židovských...

Skryté poklady architektury: Stavby židovských architektů v Holešovicích-BubnechSkryté poklady architektury: Stavby židovských architektů v Holešovicích-Bubnech

3

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Do rozvoje čtvrti Bubny se svými zásahy zapsala například dvojice Ernst Mühlstein (žák Jana Kotěry) a Victor Fürth. Společně projektovali elegantní domy ve Veletržní a Janovského ulici. Mezi další významné stavitele patřil také Erwin Katona, který přišel do Prahy z Budapešti. Byl autorem dvojdomů ve Veverkově a Veletržní ulici, dále ulici Strojnické a U Studánky nebo činžáku v ulici U Smaltovny. Tato stavba je výrazná díky své keramické fasádě a představuje jednu z pozdních prací architekta, který v Praze působil především jako projektant administrativních budov. V roce 1938 odešel do Londýna a o jeho další činnosti nejsou žádné zprávy.

Podívejte se také na díl Skrytých pokladů o Paláci Lucerna:

Dalším architektem, který zde zanechal stopy, byl Gočárův žák slovenského původu Eugen Rosenberg, také on zde ve 30. letech navrhl špičkové funkcionalistické činžáky. Zajímavý je například činžovní dům v Letohradské ulici, jehož dominantou jsou perforované plechy. Tento detail si architekt oblíbil, využil ho například i na budově v Antonínské ulici. Zajímavé je i jeho využití luxfer v podobě markýzy na bytovém domě na tř. Milady Horákové, v objektu se dnes nachází slavná Erhartova cukrárna.

Na tyto i další stavby židovských architektů z pražských Bubnů se podívejte ve videu v úvodu článku.