Domů DYZAJN BLAŽEK MÁ NVOU KOLEKCI

BLAŽEK MÁ NVOU KOLEKCI

132

Blažek v kolekci podzim/zima 2019 představuje Holandsko očima Hieronyma Bosche.

Nová kolekce podzim/zima 2019 čerpá z dědictví úspěšných střihů kolekce předchozí, alternuje některé oblíbené materiály a inovativně na ně reaguje. Inspirací designérek v čele s Janou Veselou Kuťkovou se stalo Holandsko spolu s jedním z nejvýraznějších světových malířů Hieronymem Boschem. „Jeho obrazy se vyznačují plností, nejsou na první pohled čitelné a vyzývají diváka k blízkému zkoumání. A právě toto soustředění na detail umožňuje divákovi vidět dokonalost celku, tak jako u našich produktů,“ komentuje Jana Veselá Kuťková inspirační proces. „Stejně jako Bosch používal krajinu jako dekoraci celého obrazu, tak i my v kolekci pracujeme s košilí jako obrazem,“ doplňuje. Košile s přetrvávajícími květinovými potisky tak doplňují historické motivy, ale i nestárnoucí kašmírové vzory. Propojení malby Bosche s kolekcí Blažek se dá rovněž spatřovat v zastřené barevnosti v kontrastu se světlejšími béžovými odstíny, jenž odpovídá ambivalentnímu vztahu temnoty a naděje a dává vzniknout barvám, jako je turmalínová, unakitová, grafitová černá či barvě moka a opálu.

Blažek i v této sezoně představuje tři základní linie kolekce, Ceremony, Formal a Informal, které už poněkolikáté doplňuje řada Essential, vhodná na cestování. Pro kolekci podzim/zima 2019 do řady Essential vybral Blažek mimo jiné materiál natural stretch od výrobce Vitale Barberis Canonico. Jedná se o vlněný materiál pro oblek, jehož nespornou výhodou je fakt, že se nemačká a je tak ideální pro muže, kteří jsou denně na cestách nebo jim oblek slouží jako uniforma

Kolekce Ceremony: vlna, kašmír a intenzivní černá

Kolekci pro slavnostní příležitosti již tradičně definují slim střihy a ty nejluxusnější látky. Novinkou je zcela výjimečný materiál od výrobce Loro Piana z jejich kolekce Black&Black, která reaguje na trend trvalé udržitelnosti a speciální ekologickou úpravou za použití plazmy v módním průmyslu přináší černému obleku intenzivní sytost a lesk. Jedná se o dvojmo skanou přízi nabízející výraznou pevnost a odolnost materiálu, který však neztrácí nic na své jemnosti.
V outfitu oblek z této látky doplňuje košile s dvojitou manžetou ve slim střihu od italského specialisty na bavlnu Albini, která je, ačkoli je bez elastanu, velice pružná, za což vděčí jedinečnému způsobu výroby začínající už velmi pečlivým výběrem vhodné bavlny. Ta je ve fázi mercerizace ošetřována při extrémně nízké teplotě. Výsledkem je pak stoprocentně přírodní látka, jejíž trvalá elasticita přináší svému nositeli maximální pohodlí při jakémkoli pohybu.
Výrazným kouskem kolekce Ceremony je černý plášť z vlny a kašmíru od Loro Piana, jednoho z nejluxusnějších výrobců vlněných materiálů na světě. Spojení vlny a kašmíru nabízí své kvality nejen s ohledem na příjemný omak a vysoký lesk, ale rovněž poskytuje vynikající termoregulační schopnosti.

Kolekce Formal: káro a kostky hrají prim

Ačkoli si formální kolekce stále drží své přízvisko „formální“, hranice této formálnosti se již v předchozí kolekci postupně posouvaly tak, aby v té aktuální daly vzniknout nové generaci obleků v siluetě relax, v níž dobře padnoucí sako alternuje lehká, nepodšitá bunda ve střihu bomber v kombinaci s pohodlnými kalhoty kónického tvaru. Je to vůbec poprvé, co Blažek ve formální části kolekce představil zcela neformální kousek.

Obleky v této řadě pojí výrazná vazba, až 3D struktura a do vzorů výrazně zasahuje káro a kostky, které nejsou na první pohled tolik syté, a zrnitý materiál tak vyznívá jako chvějící se voda připomínající impresionistický obraz.
Důraz je kladen na nadčasovost, což se projevuje nejen na minimalistickém designu, ale též zvolenými materiály. Proto je do kolekce zařazen tmavě modrý oblek od výrobce Loro Piana z jejich kolekce Four Season z velmi jemné vlny australských ovcí, který se pro své všestranné vlastnosti a nadčasový materiál může nosit po celý rok, kdekoli na světě.

Součástí kolekce jsou i dva obleky střihu sport vhodné pro muže se sportovní postavou, kteří potřebují výraznější komfort jak kolem ramen a hrudníku, tak v oblasti sedu a stehen.

Košile z této kolekce, které jsou s ohledem na dodávané materiály od výrobců Albini, Thomas Mason, Canclini, Getzner či Somelos tradičně zárukou prvotřídní kvality, začínají stále více zdobit potisky, ať už je to zastřený maskáčový vzor v kombinaci s jemným proužkem, motiv drobných barokních židlí, nebo oblíbený žakárový motiv v několika různých provedeních.

Jedním z nadčasových kousků je pak svetr střihu extra slim z jedinečné dlouhovlákenné bavlny Mako Egypt, která se pěstuje výhradně na pobřeží Nilu a pro své nadstandardní vlastnosti, jako je příjemný omak, savost a vysoká pevnost, je vhodná pro lehké vrchní ošacení, které v šatníku vydrží několik sezon.

Kolekce Informal: sako jako leitmotiv

Dominantou neformální kolekce jsou již tradičně oblíbená separátní saka, kterým v této kolekci dominují rozechvělé a rozostřené barvy, jež svou imitací otevřené vazby vytvářejí lehce rustikální vzhled. Blažek v tomto případě opět spolupracuje se specialistou na úplety, italským výrobcem Dondi Jersey.

Na neformálních košilích převládá kašmírový vzor, který mnohdy přechází až do looku tapisérie, ale objevují se i nové historické motivy, například jezdce na koni, a naturální kulisy evokující výňatek z uměleckých obrazů právě Hieronyma Bosche.

V kolekci se objevují kromě basic bavlněných triček i trička s rostlinnými a živočišnými motivy, převedenými do autorských skic designérky Moniky Štaudové, která se vyrábí, stejně jako celá kolekce, pouze v limitovaném množství.
Co se však stává naprostou exkluzivitou celé kolekce, je péřová bunda, na jejíž výrobu bylo poprvé použito peří v metráži, v tomto případě kachní. Blažek jako první v České republice představuje tento zcela unikátní materiál společně s italským výrobcem Thindown, který za celou výrobní technologií stojí. Tímto speciálním výrobním procesem totiž peří neprostoupí přes švy ani svrchní materiál a oproti klasickému zpracování drží kompaktně při sobě a přitom neztrácí svou charakteristickou měkkost a jemnost.

Bunda z kachního peří tak představuje jedinečné spojení přírodních materiálů, kdy péřovou výplň podporuje ve funkčnosti a hřejivosti vlněný svrchní materiál s membránou. Společně bundě propůjčují outdoorové vlastnosti na velmi vysoké úrovni, bez jakéhokoli kompromisu s ohledem na styl a promyšlený minimalistický design Veroniky Bobčíkové, který odpovídá současným módním trendům.

Zdroj: TZ
Foto: Archiv společnosti