Kudy vede cesta k dokonalosti
U nás nejčastěji narazíte na druhy rýže Arborio a Carnarolli, které se liší původem a množstvím škrobu. Arborio má kratší, kulatější zrnka a doma je v italských oblastech Lombardie, Piemont a Emilia-Romagna, kde mají rádi hustá, krémová risotta. Doporučujeme ji na risotto milanese. Při vaření ji musíte často míchat a nejlépe moc nespouštět z očí, snadno se totiž rozvaří. Carnarolli má podlouhlejší tvar, a i když je také škrobovitá, zůstává al dente. Je favoritem těch, kdo mají rádi risotto krémové, ale ne kašovité.
U cibule je to téměř jedno. Můžete použít, jakoukoliv doma najdete, vhodně vybraný druh ale výslednou chuť risotta podtrhne. Obecně platí, že k jemnějším surovinám se hodí jemnější cibule. Pokud budete připravovat risotto s krevetami, rybami, baby chřestem, nebo dokonce lanýžem, sáhněte po šalotce. Zeleninovým risottům sluší červená cibule (pokud ladí barevně), rustikálnější chutě – houby či kuře – doplňte klasickou žlutou.
Vývar vždy slaďte s dominantní surovinou – tedy zeleninový se zeleninovým risottem, kuřecí ke kuřeti, rybí k rybám a mořským plodům. Samozřejmě se dají i kombinovat, zeleninový bude ale ke kuřeti příliš jemný, rybí dodá jiným druhům nežádoucí charakteristické aroma. K výrazným doplňkům můžete použit i vývar hovězí, dávejte ale pozor, ať příliš nepřebije jemné tóny jídla.
Správné víno
Správně použité víno není v jídle vůbec cítit, jen ho tak nějak dělá lepším. Do risotta se nejčastěji používá suché bílé, ale i červené má své místo. My ho použili k červené řepě, lahodné bude k rybám a mořským plodům a všude tam, kde preferujete výraznější chuť (a nevadí vám, že víno obarví rýži). Do sladkých jídel můžete použít vína sladká nebo portské. Co se kvality týče, špatné víno výsledek jen pokazí. Kupte nějaké dobré, které budete podávat k jídlu, a při přípravě trochu odlijte, beztak ho stačí jen hlt. Pokud víno nepijete, raději ho vynechte, než abyste použili špatné.
K vaření použijte stejné víno, které budete podávat spolu s pokrmem. Ve většině případů se do rizota používá bílé víno, ale v některých regionech Itálie se používá i víno červené. Například risotto al barolo, specialita Piemontu, se připravuje z vína červeného.
http://www.vinarnik.cz/hb-magazin/risotto.phtml
https://www.olivum.cz/recepty/italske-risotto/
Risotto můžete ozdobit jakýmkoliv sýrem, který se hodí k dominantní surovině, trochu parmazánu mu ale sluší vždycky. Spolu s máslem se postará o fantasticky krémovou konzistenci. Pokud byste měli přece jen pocit, že se s hlavním sýrem nesnese (třeba s hodně vyzrálým plísňovým), vynechte ho a na zjemnění použijte jen máslo. U bylinek žádná pravidla neexistují. Přidávejte je podle svých možností a chutí. Pokud se vám zdá, že nějaká zeleň výsledek patřičně zvýrazní, nebo naopak dodá kontrast, jděte do ní. Byliny můžete i kombinovat.
Platí ale, že méně bývá více.
ZDROJ: DN.cz
Taky už máte chuť na lehčí jídla, která patří k teplejšímu počasí, ale zároveň chcete něco dostatečně sytého, po čem vám nebude těžko? Jestli přemýšlíte, co připravovat celý pracovní týden rodině k večeři, vyřešili jsme to za vás.
Dobrá vajíčka jsou v dnešní době poklad. A čím čerstvější, tím lepší. Když už je máte, tak byste o ně měli i náležitě pečovat. Víte, jak dlouho vám v ledničce vydrží a jak je správně skladovat?
Julie Jones, známá také jako The Soulful Baker, není typickou instagramovou celebritou. Tato populární britská cukrářka a autorka kuchařek objevila svůj talent pro pečení poté, co její matce diagnostikovali demenci. A postupně začala péct koláče, které vypadají jako umělecká díla.
Dokonalým pečeným žebírkům na asijský způsob, ovoněným česnekem, kořením pěti vůní a chilli lze jen těžko odolat. V této úpravě velmi mile překvapí i opravdové gurmány, a vychutnat si je můžete, i když venku není počasí na grilování. Pečou se totiž v troubě!
Medvědí česnek je v posledních letech stále populárnější ingrediencí. A jedním z nejlepších způsobů, jak tuto jarní bylinku využít, je vyrobit z ní pesto. Jeho příprava je velmi jednoduchá, můžete ho různě obměňovat a zdaleka se nehodí jen do uvařených těstovin.
V neděli 30. března se opět po půl roce mění čas, tentokrát na letní. Tato jarní změna je oproti té podzimní o trochu méně příjemná, protože se hodiny posouvají dopředu. Ráno tedy budeme vstávat dříve a do šera, na druhou stranu večer bude později tma. Změna času tak může být pro mnohé náročná. Vyrovnat se s ní vám pomůže, kromě jiného, i dobré a správně zvolené jídlo
Naše babičky dobře věděly, že mladé jarní kopřivy dokážou vyčistit náš organismus od toxických látek, které se v našem těle nahromadily přes zimu. Brzké jaro je ideální dobou na důkladný „úklid“ našeho těla, proto vyrazte na procházku s košíkem, ať si můžete z kopřiv uvařit čisticí polévku nebo vaječnou omeletu. A do mrazáku se bude hodit kopřivové pyré.
Dobijte si s příchodem jara baterky přípravou lahodné čokoládové pochoutky zvané brownies. Fantazii se meze nekladou a věřte, že ať už si tuto laskominu připravíte jakýmkoliv způsobem, oblíbíte si ji natolik, že ji doma budete péct zas a zas.
Jestli jste z těsta na pizzu dosud připravovali jen oblíbenou italskou specialitu, možná vás překvapí, jak všestranná surovina to je. Dají se z něj totiž upéct nejrůznější slané, ale i sladké dobroty.
Chcete být na světě do sta let? Nic není nemožné a můžete se o to alespoň pokusit. Stačí do jídelníčku pravidelně zařazovat potraviny, které dokážou prodloužit mládí.