2165696 Img Recept Jidlo Bramborak Cuketa Peceni V0 1, GASTROINOVACE.cz

BRAMBORÁKY

Recept na poctivé bramboráky, které vám budou mizet pod rukama

2165696 Img Recept Jidlo Bramborak Cuketa Peceni V0, GASTROINOVACE.cz

Pokud vám dochází fantazie, co vařit k obědu nebo k večeři, se kterým budete za hvězdu kuchařského umění u všech v rodině. Bramboráky jsou doslova z ničeho. Stačí vám obyčejné struhadlo a kromě moučných brambor ingredience, které má doma každý.

BRAMBORÁKY

Bramborové placky jsou tradičním pokrmem Čechů, Slováků, Poláků ale také Maďarů. Jíst se dají samostatně, s kysaným zelím a uzeným masem, případně do nich můžete zabalit směs vepřového masa s pikantní omáčkou.

Pro 4 osoby budete potřebovat následující ingredience:

Moučné brambory: Varný typ C – brambory na pyré

  • 1 kg moučných brambor (právě ty jsou nejlepší pro přípravu bramboráků)
  • 2 vejce
  • cca 4 lžíce hladké mouky (jestli chcete, aby výsledek byl zdravější, použijte rýžovou mouku) 
  • 4 stroužky česneku
  • sůl a pepř
  • sušenou (nebo čerstvou) majoránku
  • olej na smažení

Při vaření tento typ brambor měkne a křehne. Brambory typu C jsou moučnaté a obsahují nejvíce škrobu ze všech tří typů, a právě škrob je skvělým pojivem v těstech, proto se varný typ C nejlépe hodí na bramborovou kaši, bramboráky nebo do těsta.

1487654 1024x577, GASTROINOVACE.cz
Postup: 

Brambory oloupejte a omyjte pod studenou vodou. Takto připravené brambory postupně strouhejte. Abychom nemuseli použít tolik mouky, existuje jednoduchý fígl: Půlku brambor nastrouhejte na hrubším struhadle a druhou na co nejjemnějším. Nechte chvíli odležet (stačí 10 min), aby se uvolnila voda z brambor a poté ji z mísy odstraňte. do mísy s brambory postupně přidávejte 2 celá vejce a prolisované stroužky česneku

03792960 1 1024x683, GASTROINOVACE.cz

Přidejte majoránku a podle potřeby i jiné koření, které máte rádi. V obchodech se dají koupit i směsi koření na bramboráky, jen si dejte pozor, jestli obsahují i sůl, tu pak již nepřidávejte. Postupně přidejte i mouku. Pro ty, kteří chtějí zdravější variantu, doporučujeme přidat místo klasické pšeničné mouky – mouku rýžovou. 

Pokud se vám zdá, že těsto má již vhodnou konzistenci a vůni (má vonět po česneku a majoránce), vypněte kuchyňský robot a můžete si připravit pánev a olej na smažení.

Na široké pánvi na středním plameni zahřejte olej. Do pánve ideálně naběračkou dávejte těsto a spodkem naběračky (nebo lžící) z něj tvarujte co nejtenčí placku, která bude po celém obvodu pánve. Opečte z obou stran dozlatova. Hotové bramboráky pokládejte na talířek a přebytečný tuk z nich odstraňte kuchyňským ubrouskem.

Nízké Pánve 800x324px, GASTROINOVACE.cz
Bramborák plněný sýrem 

Postup při výrobě bramborákového těsta je stejný, rozdíl v plněném bramboráku je až v postupu smažení. Na dostatečně širokou pánev dáme tenkou vrstvu bramborového těsta a doprostřed vložíme rozkrojený hermelín (doporučujeme rozkrojit na půl, protože sýr je dost vysoký a bramborák by se nemusel dostatečně propéct ze všech stran. Pro ty, kdo mají rádi Olomoucké tvarůžky, doporučujeme na střed bramboráku rozprostřít pár koleček a stejně jako hermelín je přelijeme těstem tak, aby nešel sýr vidět. Smažíme na mírném plameni z obou stran dozlatova.

H389w574t, GASTROINOVACE.cz

ZDRAJ: KI.cz

Creative Commons License
Except where otherwise noted, GASTROINOVACE.cz by FEKIGRAM is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.